Pasirinkite kalbą

LT
EN
PL
RU
FR
DE
IT
ES

Paieška

Ieškoti

Susisiekite su mumis

lt Rašykite mums Paieška

2019

KAUNO VALSTYBINIS CHORAS KVIEČIA Į G. GERSHWINO OPERĄ „PORGIS IR BESĖ“


2019 11 28


Kauno valstybinis choras kviečia pajusti šventinę dvasią legendinio amerikiečių kompozitoriaus, muzikos novatoriaus Georgo Gershwino operoje  „Porgis ir Besė“. Porgio partiją atliks baritonas Musa Ngqungwana, kurio turtingą, žėrintį balso skambesį ir elegantišką legato gyrė dienraštis „The New York Times“. Iš Pietų Afrikos kilęs solistas kuria vaidmenis Los Andželo, Dalaso, Pitsburgo, Jutos, Filadelfijos operose, taip pat Norvegijos ir Anglijos nacionalinių operų scenose. Besės partiją atliks žymus amerikiečių sopranas Laquita Mitchell. Didžiausiose JAV operose dainuojanti atlikėja yra vertinama už „savo balso tembro grynumą bei gyvą, ryškų teatrališkumą“ („Opera News“). Atlikėja yra pelniusi ne vieną tarptautinį apdovanojimą, tarp kurių ir 2004 m. laimėtas Niujorko „Metropolitan“ operos Nacionalinės Tarybos didysis prizas. 

Pirmą kartą Kauno  choras atliko prieš du dešimtmačius kartu su Lietuvos valstybiniu orkestru, diriguojant  Gintarui Rinkevičiui. Solo partijas atliko sopranas Rhoda Achieng Gravem iš Norvegijos ir bosas Vladimiras Prudnikovas. Kolektyvas prisimena įspūdingą koncertą Kylyje, Vokietijoje, su Sylvia Greenberg iš Izraelis, amerikiečiais  Tiffany Jackson ir Simonu Estes bei Kylio berniukų choru, dirigavo Johnas Nealas Axelrodas.  Ypatingai ši opera skambėjo 2001 m. vasarą Trakų pilies kieme.  Grojo Lietuvos valstybinis simfoninis orketras, dainavo amerikiečiai sopranas Tiffany Jackson ir baritonas Ivan Thomas , dirigavo Camilis Marinesku iš Rumunijos. Taigi,  patirtis didžiulė, daug puikių prisiminimų. Vėlesniais metais teko dar keletą kartų prisiminti nuostabias šios operos partijas. 

Kompozitorius operą kūrė lengvai, visai kitaip buvo su jos įgyvendinimu ir priėmimu. Operos pasaulis buvo nepasiruošęs juodaodžių operai, džiazo pasaulis buvo nepasiruošęs operai apskritai. Ir nors G. Gershwinui pavyko rasti pagrindinius vaidmenis galinčius atlikti afroamerikiečius dainininkus, „Porgis ir Besė“ iš pradžių populiarumo nesulaukė. Tikroji kūrinio sėkmė aplankė tik 1976 m. – po pastatymo Hiustono didžiojoje operoje „Porgis ir Besė“ tapo viena žymiausių ir dažniausiai atliekamų operų pasaulyje.

Kūrinio veiksmas vyksta 1912 m. juodaodžių žvejų kaimelyje Pietų Karolinoje. Besė – prastą reputaciją turinti moteris, bandanti pabėgti nuo savo žiauraus mylimojo, kuris įtariamas žmogžudyste. Vienintelis žmogus, norintis suteikti jai pastogę – luošys Porgis. Operos muzikiniame audinyje girdėti Niujorko džiazo muzikos atspalvių, jame gausu juodaodžių liaudies dainų, bliuzo, spiričiuelio motyvų. „Porgio ir Besės“ arijos „Summertime“, „I Got Plenty o’ Nuttin’“ ir kt. iki šiol yra pasaulinio muzikos lobyno hitai.