Pasirinkite kalbą

LT
EN
PL
RU
FR
DE
IT
ES

Paieška

Ieškoti

Susisiekite su mumis

lt Rašykite mums Paieška

2019

W. A. MOZARTO „REQUIEM“ JEREVANO OPEROS TEATRE


2019 10 24


Kauno valstybinis choras lapkričio 8 d. viešės Armėnijoje, Jerevano operos teatre atliks W. A. Mozarto „Requiem“ kartu su šio teatro simfoniniu orkestru ir solistais. Diriguos Konstantinas Orbelianas (JAV). Šį kūrinį choras atlieka jau beveik pusę amžiaus. Tai buvo pirmasis stambios formos pasaulinės klasikos kūrinys, kurį 1971 metais kolektyvas atliko Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje kartu su armėnų solistais, tai buvo Lisicianų šeima. Simboliška, kad prabėgus pusei amžiaus KVCH viešės Armėnijoje ir koncertuos su geriausiais šios šalies solistais ir simfoniniu orkestru.   

„Requiem“, gedulingos mišios už mirusiuosius, viena žymiausių W. A. Mozarto kompozicijų, užbaigta 1791 m. Tai buvo paskutinis kompozitoriaus kūrinys, skirtas atlikti 4 solistams, mišriam chorui ir orkestrui, kurį po W. A. Mozarto mirties užbaigė jo kolega Francas Ksaveras Ziusmajeris.

W. A. Mozartas sukūrė palyginti nedaug bažnytinės muzikos. Pagal legendą, pas jį apsilankė juodai apsirengęs nepažįstamasis ir užsakė kompozitoriui parašyti gedulingas mišias. Apie šį apsilankymą porą mėnesių prieš mirtį kompozitorius rašė laiške: „…Negaliu pamiršti šio nepažįstamojo, jis stovi man akyse – prašantis, persekiojantis, reikalaujantis. Aš tęsiu, nes darbas mane kamuoja mažiau negu poilsis. <…> Aš jaučiu, man kužda nuojauta, kad mano valanda atėjo; einu į mirtį; sutiksiu ją anksčiau nei būčiau galėjęs pasidžiaugti savo talentu. Gyvenimas toks gražus, jis buvo toks daug žadantis, tačiau kas skirta, to nepakeisi. Niekas nežino, kiek dienų liko, reikia atsiduoti likimui. Baigiu, nes manęs laukia gedulinga giesmė, kurią aš privalau užbaigti.“

„Requiem“ sudaro 12 dalių. Ypač įsimintinos dalys „Dies irae“ („Dieną rūsčią“) bei „Lacrimosa“ („Sielvartingoji“). „Dies irae“ yra ypač dramatiška, aktyvi, vaizduojanti mirties siaubą bei žmonių maldavimus pasigailėti. „Lacrimosa – tai ramybės oazė, pasižymi subtilia lyrika, sukauptomis dejonėmis, skaudžiais atodūsiais tarp žodžių.