Pasirinkite kalbą

LT
EN
PL
RU
FR
DE
IT
ES

Paieška

Ieškoti

Susisiekite su mumis

lt Rašykite mums Paieška

Dirigentai

 

 

© kvch.lt nuotr.

 

PETRAS BINGELIS
Meno vadovas ir vyr. dirigentas

 

„Aplinkiniai žmonės, jausmai, bendravimas - man artimi dalykai, svarbi mano gyvenimo dalis. Bet reikšmingiausias - kitas gyvenimas - tai, kas lieka po triukšmingų darbo dienų. Nuoširžiai galėčiau atsakyti, jog tai - muzika, be kurios mano gyvenimas būtų klaida. Ji yra viskas. Joje telpa viskas. Ją pasirinkau savo gyvenimo turiniu ir forma“.

 

1969 m. Petras Bingelis įgijo choro dirigento diplomą Lietuvos muzikos ir teatro akadamijoje (LMTA) ir tais pačiais metais subūrė Kauno valstybinį chorą, kuriam vadovauja iki šiol. 1975-1976 m. stažavosi Leipcigo Felixo Mendelssohno-Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje, profesorių Rolfo Reuterio ir Kurto Masuro orkestrinio dirigavimo klasėse.

Dar studijų metais pradėjo dirbti Vilniaus vyrų choro „Varpas“ chormeisteriu ir Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ muzikantu bei dirigento asistentu. 1971-1973 m. buvo „Varpo“ meno vadovas ir dirigentas. Nuo 1970 m. P. Bingelis yra Lietuvos dainų švenčių vyr. dirigentas, Lietuvos tautinės dainų šventės, Pasaulio lietuvių dainų švenčių meno vadovas ir vyr. dirigentas, chorų konkursų žiuri narys. 1977-1979 m. Kaune įkūrė kamerinį orkestrą ir jam vadovavo. 1988-1989 m. buvo Kauno muzikinio teatro meno vadovas. P. Bingelis yra Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Muzikos akademijos profesorius; taip pat Pažaislio muzikos festivalio įkūrėjas ir meno vadovas.

P. Bingelis diriguoja simfoniniams orkestrams ir chorams atliekant stambius vokalinius instrumentinius kūrinius, tokius kaip J. S. Bacho Mišios h-moll, „Pasija pagal Matą“, W. A. Mozarto „Requiem“, G. Verdi „Requiem“, L. van Beethoveno oratorija „Kristus Alyvų kalne“, F. Mendelssohno-Bartholdy „Elijas“, C. Saint-Saënso „Tvanas“, G. Rossini opera „Tankredas“ ir daugelį kitų. Jis dirigavo Odesos filharmonijos simfoniniam orkestrui, o Kauno muzikiniame teatre - G. Verdi „Traviatos" ir W. A. Mozarto „Don Žuano“ pastatymus. Yra dirigavęs prestižiniuose tarptautiniuose Makao (Kinija, 2012 m.), „Prahos pavasario“ (Čekija, 2016 m.) bei „Probaltica“ (Lenkija, 2017 m.) muzikos festivaliuose, kurių publikai pristatė Lietuvos muzikinę kultūrą ir lietuvių kompozitorių kūrybą.


Bene ryškiausi dirigento bruožai buvo ir tebėra energija, jos veržimosi ir tramdymo žaismė, ryžtas net sunkiausiomis akimirkomis eiti pirmyn ir rizikuoti. Dirigentas kuria ne tiek intymų, kiek ekspresyvų choro meną, teigiantį gyvenimą ir optimizmą.

Kūrybinė P. Bingelio veikla sulaukė aukščiausių įvertinimų. 1993 m. dirigentui paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 1994 m. jis buvo apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, 2003 m. ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, 2008 m. išrinktas Kauno miesto garbės piliečiu, o 2013 m. Kultūros ministerija įteikė garbės ženklą „Nešk šviesą ir tikėk“.