Pasirinkite kalbą

LT
EN
PL
RU
FR
DE
IT
ES

Paieška

Ieškoti

Susisiekite su mumis

lt Rašykite mums Paieška

Dirigentai

 

 

kvch.lt nuotr.

 

PETRAS BINGELIS
Meno vadovas ir vyr. dirigentas

 

Mėgindamas nusakyti muzikos esmę ir jos reikšmę savo gyvenime, ko gero nepasakysiu tiksliau ir taikliau nei tai yra padaręs lietuvių kompozitorius ir dailininkas M. K. Čiurlionis: „Muzika – tai Dievo pasiuntinys, pasiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas“. Muzika kelia ir taurina dvasią, skatina ją skleistis, išlaisvina kūrybinę energiją. Kodėl savo gyvenimo turiniu ir forma pasirinkau muziką? Nes ji suteikia prasmę. Be jos gyvenimas – tik tyla ir tuštuma.

 

Dar studijuodamas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje P. Bingelis pradėjo dirbti Vilniaus vyrų choro „Varpas“ chormeisteriu ir Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ muzikantu bei dirigento asistentu. 1969 m. įgijęs choro dirigento diplomą subūrė Kauno valstybinį chorą ir jam vadovauja iki šiol. 1971–1973 m. buvo „Varpo“ meno vadovas ir dirigentas. 1975–1976 m. stažavosi Leipcigo Felixo Mendelssohno-Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje, profesorių Rolfo Reuterio ir Kurto Masuro orkestrinio dirigavimo klasėse.

 

Nuo 1970 m. P. Bingelis yra Lietuvos dainų švenčių, įtrauktų į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, vyriausiasis dirigentas bei meno vadovas, chorų konkursų žiuri pirmininkas ir narys. 1977–1979 m. Kaune įkūrė kamerinį orkestrą ir jam vadovavo. 1988–1989 m. buvo Kauno valstybinio muzikinio teatro vyriausiasis dirigentas. P. Bingelis yra Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos profesorius; taip pat Pažaislio muzikos festivalio įkūrėjas ir meno vadovas.

 

Per pastaruosius kelerius metus P. Bingelis su Lietuvos kameriniu orkestru publikai pristatė J. Haydno „Paukenmesse“, B. Kutavičiaus „Dzūkiškas variacijas“, su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru – K. Szymanowskio „Stabat Mater“ bei žymiausių klasikinių operų ištraukas, su Kauno miesto simfoniniu orkestru – W. A. Mozarto „Requiem“,  C. Saint-Saënso „Tvaną“, K. Jenkinso „Stabat Mater“, J. Juzeliūno „Patarlių simfoniją“, Č. Sasnausko „Requiem“ ir daugelį kitų kūrinių.

 

Yra dirigavęs Odesos filharmonijos simfoniniam orkestrui, o Kauno muzikiniame teatre – G. Verdi „Traviatos“ ir W. A. Mozarto „Don Žuano“ pastatymus.

 

Diriguodamas tarptautiniuose Makao (Kinija, 2012 m.), „Prahos pavasario“ (Čekija, 2016 m.) bei „Probaltica“ (Lenkija, 2017 m.) muzikos festivaliuose, pristatė lietuvių kompozitorių kūrybą ir Lietuvos muzikinę kultūrą.

 

Bene ryškiausi P. Bingelio kaip dirigento bruožai buvo ir tebėra energija, jos veržimosi ir tramdymo žaismė, ryžtas net sunkiausiomis akimirkomis eiti pirmyn ir rizikuoti. Dirigentas kuria ne tiek intymų, kiek ekspresyvų choro meną, teigiantį gyvenimą ir optimizmą.

 

Kūrybinė P. Bingelio veikla sulaukė aukščiausių įvertinimų. 1993 m. dirigentui paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 1994 m. jis buvo apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, 2003 m. ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, 2008 m. išrinktas Kauno miesto garbės piliečiu. 2013 m. Kultūros ministerija P. Bingeliui įteikė garbės ženklą „Nešk šviesą ir tikėk“, 2018 m. apdovanotas Šv. Lozoriaus didžiuoju kryžiaus ordinu.

2020 m. Kauno valstybinio choro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas P. Bingelis už Lietuvos kultūros ir choro meno puoselėjimą apdovanotas vienu svarbiausių valstybės  apdovanojimų - Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi.