Pasirinkite kalbą

LT
EN
PL
RU
FR
DE
IT
ES

Paieška

Ieškoti

Susisiekite su mumis

lt Rašykite mums Paieška

Dirigentai

 

 

kvch.lt nuotr.

 

PETRAS BINGELIS
Meno vadovas ir vyr. dirigentas

„Aplinkiniai žmonės, jausmai, bendravimas – man artimi dalykai, svarbi mano gyvenimo dalis. Bet reikšmingiausias – kitas gyvenimas – tai, kas lieka po triukšmingų darbo dienų. Nuoširdžiai galėčiau atsakyti, jog tai – muzika, be kurios mano gyvenimas būtų klaida. Ji yra viskas. Joje telpa viskas. Ją pasirinkau savo gyvenimo turiniu ir forma“.


1969 m. Petras Bingelis įgijo choro dirigento diplomą Lietuvos valstybinėje konservatorijoje ir tais pačiais metais subūrė Kauno valstybinį chorą, kuriam vadovauja iki šiol. 1975-1976 m. stažavosi Leipcigo Felixo Mendelssohno-Bartholdy aukštojoje muzikos mokykloje, profesorių Rolfo Reuterio ir Kurto Masuro orkestrinio dirigavimo klasėse.

 

Dar studijų metais pradėjo dirbti Vilniaus vyrų choro „Varpas“ chormeisteriu ir Valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ muzikantu bei dirigento asistentu. 1971-1973 m. buvo „Varpo“ meno vadovas ir dirigentas. Nuo 1970 m. P. Bingelis yra Lietuvos dainų švenčių vyr. dirigentas, Lietuvos tautinės dainų šventės, Pasaulio lietuvių dainų švenčių meno vadovas ir vyr. dirigentas, chorų konkursų žiuri narys. 1977-1979 m. Kaune įkūrė kamerinį orkestrą ir jam vadovavo. 1988-1989 m. buvo Kauno valstybinio muzikinio teatro vyr. dirigentas. P. Bingelis yra Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos profesorius; taip pat Pažaislio muzikos festivalio įkūrėjas ir meno vadovas.

 

P. Bingelis diriguoja simfoniniams orkestrams ir chorams atliekant stambius vokalinius instrumentinius kūrinius: J. S. Bacho Mišias h-moll, „Pasiją pagal Matą“, W. A. Mozarto „Requiem“, G. Verdi „Requiem“, L. van Beethoveno oratoriją „Kristus Alyvų kalne“, F. Mendelssohno-Bartholdy „Eliją“, C. Saint-Saënso „Tvaną“, G. Rossini operą „Tankredas“ ir daugelį kitų.


Yra dirigavęs Odesos filharmonijos simfoniniam orkestrui, o Kauno muzikiniame teatre – G. Verdi „Traviatos" ir W. A. Mozarto „Don Žuano“ pastatymus.


Diriguodamas tarptautiniuose Makao (Kinija, 2012 m.), „Prahos pavasario“ (Čekija, 2016 m.) bei „Probaltica“ (Lenkija, 2017 m.) muzikos festivaliuose, pristatė lietuvių kompozitorių kūrybą ir Lietuvos muzikinę kultūrą.

 

Bene ryškiausi dirigento bruožai buvo ir tebėra energija, jos veržimosi ir tramdymo žaismė, ryžtas net sunkiausiomis akimirkomis eiti pirmyn ir rizikuoti. Dirigentas kuria ne tiek intymų, kiek ekspresyvų choro meną, teigiantį gyvenimą ir optimizmą.

 

Kūrybinė P. Bingelio veikla sulaukė aukščiausių įvertinimų. 1993 m. dirigentui paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 1994 m. jis buvo apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, 2003 m. ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, 2008 m. išrinktas Kauno miesto garbės piliečiu, o 2013 m. Kultūros ministerija įteikė garbės ženklą „Nešk šviesą ir tikėk“.