Pasirinkite kalbą

LT
EN
PL
RU
FR
DE
IT
ES

Paieška

Ieškoti

Susisiekite su mumis

lt Rašykite mums Paieška

Dirigentai

 

 

© kvch.lt nuotr.

 

PETRAS BINGELIS
Meno vadovas ir vyr. dirigentas

 

„Aplinkiniai žmonės, jausmai, bendravimas - man artimi dalykai, svarbi mano gyvenimo dalis. Bet reikšmingiausias - kitas gyvenimas - tai, kas lieka po triukšmingų darbo dienų. Nuoširžiai galėčiau atsakyti, jog tai - muzika, be kurios mano gyvenimas būtų klaida. Ji yra viskas. Joje telpa viskas. Ją pasirinkau savo gyvenimo turiniu ir forma“.

 

1969 m. Petras Bingelis įgijo choro dirigento diplomą Lietuvos muzikos ir teatro akadamijoje (LMTA) ir tais pačiais metais subūrė Kauno valstybinį chorą, kuriam vadovauja iki šiol. 1975-1976 m. stažavosi Leipcigo muzikos akademijoje, profesorių Rolfo Reuterio ir Kurto Masuro orkestrinio dirigavimo klasėse.

Dar studijų metais pradėjo dirbti Vilniaus vyrų choro „Varpas“ chormeisteriu ir Valstybinio pučiamųjų orkestro „Trimitas“ muzikantu bei dirigento asistentu. 1971-1973 m. buvo „Varpo“ meno vadovas ir dirigentas. Nuo 1970 m. P. Bingelis yra Dainų švenčių vyr. dirigentas, lietuvos tautinės dainų šventės (1990), Pasaulio lietuvių dainų švenčių (1994, 1998) meno vadovas ir vyr. dirigentas, chorų konkursų žiuri narys. 1977-1979 m. Kaune suorganizavo kamerinį orkestrą ir jam vadovavo. 1988-1989 m. buvo Kauno muzikinio teatro meno vadovas.

|||P. Bingelis nuo 1980 m. buvo LMTA Choro dirigavimo katedros vyr. dėstytojas, nuo 1992 m. – docentas, nuo 1996 m. – LMTA Kauno fakulteto Chorinio dirigavimo katedros profesorius. Šiuo metu dėsto Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijoje. Jis taip pat yra Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas.

P. Bingelis neapsiriboja vien darbu su Kauno valstybiniu choru - jis diriguoja Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui ir Lietuvos kameriniam orkestrui, kai atliekami stambūs vokaliniai - instrumentiniai kūriniai su Kauno valstybiniu choru, tokie kaip J. S. Bacho Mišios h-moll, „Pasija pagal Matą“, W. A. Mozarto „Requiem“, G. Verdi „Requiem“, L. van Beethoveno oratorija „Kristus Alyvų kalne“, F. Mendelssohno – Bartholdy „Elijas“, C. Saint - Saënso „Tvanas“, G. Rossini opera „Tankredas“ ir daugelį kitų. P. Bingelis dirigavo Odesos filharmonijos simfoniniam orkestrui, o Kauno muzikiniame teatre - G. Verdi „Traviatos" ir W. A. Mozarto „Don Žuano“ pastatymams. Yra dirigavęs prestižiniuose tarptautiniuose Makao (Kinija, 2012 m.) bei „Prahos pavasario“ (Čekija, 2016 m.) muzikos festivaliuose, kurių publikai pristatė Lietuvos muzikinę kultūrą ir lietuvių kompozitorių kūrybą.

Bene ryškiausias dirigento bruožai buvo ir tebėra energija, jos veržimosi ir tramdymo žaismė, ryžtas net sunkiausiomis akimirkomis eiti pirmyn ir rizikuoti. Dirigentas kuria ne tiek intymų, kiek ekspresyvų choro meną, teigiantį gyvenimą ir optimizmą.

Kūrybinė P. Bingelio veikla sulaukė aukščiausių įvertinimų. 1993 m. dirigentui paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 1994 m. jis buvo apdovanotas Didžiojo kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, 2003 m. ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, 2008 m. išrinktas Kauno miesto garbės piliečiu, o 2013 m. Kultūros ministerija įteikė garbės ženklą „Nešk šviesą ir tikėk“ už "Lietuvos kultūrai įžiebtas idėjas ir iniciatyvas, inspiruojančias bendruomenę pozityviai veiklai, asmeninę poziciją ir atsakomybę kuriant kultūrinę ir dvasinę aplinką“.